Miljöpartisten Mert Cimen, Forserum, hoppar av tre politiska uppdrag i Nässjö kommun.

Orsaken är att Cimen behöver mer tid för andra uppdrag.

Mert Cimen (MP), Forserum och ledamot av Nässjö kommunfullmäktige, lämnar tre av sina politiska uppdrag i kommunen.
Annons
Annons
– Jag har fått en planerartjänst på jobbet, vilket innebär mer ansvar och att jag måste vara delaktig väldigt mycket på jobbet. Sedan är det mycket arbete inom Forserums IF, så jag hinner tyvärr inte med allting.
Mert Cimen är sedan en tid ordförande för fotbollsklubben Forserums IF.
–Jag kände att jag lika väl kan ge posterna till någon annan i miljöpartiet som hinner med. Om jag skulle haft tiden skulle jag absolut inte avsagt mig de här uppdragen, säger Mert Cimen i en kommentar till tidningen.
Mert Cimen har valt att lämna sina uppdrag i Nässjö Affärsverk AB, Nässjö Affärsverk Elnät AB och i det kommunala bostadsbolaget Fastighets AB Linden.
"Valarbetet väntar också"
– Jag känner att det är bättre att satsa fullt på de uppdragen jag redan har i miljöpartiet såsom ledamot av kommunfullmäktige , kultur och fritid och som ersättare i kommunstyrelsen. Sedan är det valår som kommer att ta mycket tid också, bedömer Mert Cimen, som är ordförande i miljöpartiet Nässjö och dessutom styrelseledamot i Grön Ungdom Jönköpings län.