Annons

Annons

Annons

Nyhetssnack

Nyhetssnack avsnitt 4: Pengar, flygande politiker och världens starkaste chili

Text

Det är brännande budgettider i hela riket. Vi grottar ner oss i bevakningen av kommunernas och regionens budgetar. Vi är på väg in i en avtalsrörelse som kommer att genomföras med Kommunal separerat från LO. Det har varit ett miljonavslöjande i Eksjö och Värnamo Nyheter har granskat politikernas och tjänstemännens flygresande i Gislaved.

Inger Abram Ohlsson, Anette Svensson, Joel Jonsson och Johan Nordenström dyker regelbundet upp i podden Nyhetssnack. Men i veckans avsnitt gör också Kerstin Arwidson debut i podden.

Programledare i veckans avsnitt är Joel Jonsson och medverkar gör Inger Abram Ohlsson och Kerstin Arwidson. Anette Wiik som har granskat flygresorna i Gislaved svarar på frågor om hur det var att göra granskningen och hur det har tagits emot av Gislavedsborna. Avsnittet publiceras på torsdagsmorgonen. Det går att lyssna på där poddar finnas eller på våra nyhetssajter.

Annons

Annons

Inbäddat innehåll

Länkar till artiklar vi pratar om:

Nässjö kan få högst skatt i länet

Bolag köpte konsulttjänster för miljoner – utan upphandling

Kommunal bryter sig loss från LO

Alla artiklar om flyggranskningen i Gislaved

JP testar Carolina reaper – världens starkaste chili

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan