Pelly Group har för avsikt att flytta produktionsanläggningen i Hillerstorp till Nässjö för att skapa ett "kompetenscenter för produktion av trä".

Sara Berglund, här på en bild från hennes chefstid på Kinnarps, är sedan tre veckor tillbaka ny VD för Pelly Group. I dag meddelade hon och företaget Pelly Group att produktion i Hillerstorp ska flyttas till Nässjö i sommar.
Det har företaget nyss meddelat genom Sara Berglund, som så sent som för tre veckor sedan började jobbet som ny VD på Pelly Group.
– Vi ser ett ökat behov av våra inredningslösningar på marknaden och behöver säkra upp att vi kan leverera produkter till rätt volymer och kvalité, säger Sara Berglund.
Annons
Annons
Flytten av produktionen från Hillerstorp till Nässjö planeras att genomföras under sommarmånaderna.
30 anställda i Hillerstorp berörs av flytten och personalen har fått besked under torsdagen.
– Vi hoppas och tror att personalen, som i dag arbetar i produktionen i Hillerstorp, följer med oss till satsningen i Nässjö, säger Sara Berglund till Smålands Dagblad.
Tillverkningen flyttas till LG Collection AB i Nässjö, som Pelly Group förvärvade för cirka tre år sedan.
Mer information om satsningen som Pelly Group gör i Nässjö och fler kommentarer kommer i senare artikel.