Annons

Annons

Annons

Matpriserna rusar

Efter nyår chockhöjs matpriserna: ”Hoppas verkligen att alla har råd”

Det kommer att bli dyrare för många äldre att äta efter årsskiftet. De som bor på särskilt boende får en rejäl höjning i månadsavgiften för måltiderna. Tidningen har pratat med SPF Eksjö som reagerar starkt över beskedet.

– 700 kronor i månaden för en pensionär är för mycket, säger tillförordnad ordförande Christina Ekbladh.

Text

Christina Ekblad, tillförordnad ordförande i SPF Eksjö, och Jan Ekwall, från SPF Eksjö som sitter med i kommunala pensionärsrådet.

Bild: Alexandra Sundberg

Annons

Nu är det klubbat och klart att de äldre får höjda måltidsavgifter. Största ökningen är på matabonnemanget inom särskilt boende, som höjs med 700 kronor per månad från och med 1 januari 2023. Det är Moderaterna, Centerpartiet, Kristdemokraterna och Liberalerna som tidigare föreslagit prisökningen, som nu i december godkändes av kommunfullmäktige.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan