Annons

Annons

Annons

Elkrisen på Höglandet

SD-toppen vill bygga kärnkraftverk i Eksjö: ”Skulle bara bli en stor inkomstkälla”

Kärnkraften har varit en stor vattendelare i svensk politik och bland det svenska folket. Nu vill regeringen göra det möjligt att bygga fler reaktorer, på fler platser i landet.

Men vad tycker lokalpolitikerna om tanken på kärnkraft i Eksjö kommun?

Text

Regeringens förslag ska först ut på remiss. Först under 2024 är tanken att förslaget ska realiseras. Bild på det nedlagda kärnkraftverket Barsebäck.

Bild: Petter Arvidson/Bildyrån

Annons

Det var under en presskonferens i onsdags som statsminister Ulf Kristersson (M) och klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) kom med nya besked om kärnkraftens framtid i Sverige. I sitt förslag vill regeringen förändra den lagstiftning som endast tillåter nya reaktorer på något av de tre befintliga kärnkraftsverken Forsmark, Ringhals och Oskarshamn. Samtidigt vill regeringen slopa det maxtak på tio aktiva reaktorer som i dag finns i lagstiftningen.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på smt.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan