Annons
Räddningsstyrkor från Mariannelund, Hjältevad och Eksjö larmades till Centrumhuset i Mariannelund vid 14-tiden i måndags. Det visade sig snabbt att det brann på en toalett.
– Böcker och papper har brunnit, säger Nils Rydberg, vid polisen på Höglandet.
Polisen har nu inlett en utredning om orsaken till branden. I nuläget är misstanken allvarlig, enligt polisen.
– Vi har inlett en förundersökning om mordbrand, kommenterar Rydberg och tillägger att det varit risk för spridning om branden inte hade upptäckts och släckts i tid.
När räddningstjänsten kom till den aktuella adressen i måndags var branden redan släckt. Detta hade gjorts med hjälp av en handbrandsläckare. Rök och röklukt hade spridit sig i fastigheten, varför lokaler fick utrymmas.
Polisen har gjort en teknisk undersökning av brandplatsen. Ingen person ska ha kommit till skada i samband med branden.