Bokpremie tilldelas den elev som har bästa resultat i respektive klass: Albin Andersson, EE14 ,Albin Sergej Eriksson, EK14, Paula Wedebrand, ES14, Sara Johansson, HA14, Emilia Rosenquist, HU14, Andreas Jonsson, IN14, Matilda Rejler, NA14, Albin Lillieström, OL13, Gustaf Wassborg, SA14, Emil Lindqvist, TE14, Amanda Robertsson, VO14, Annet Svensson, AH13, Philip Svensson, HP13, Alexander Lund, HR13.

Stipendier för kulturella insatser Eksjö Gymnasium: Emilia Rosenquist, HU14, Thomas Kästner, NA14, William Isaksson, SA14, Ellen Ullman, SA14, Moa Wester, SA14, Viktor Brindmark, TE14, Algot Sandahl, TE14, Vendela Tiderman, VO14, Marcus Ehne, AH13, Albin Sergej Eriksson, EK14.

Småföretagarnas bokstipendium: Wilma Johansson och Jesper Ganfjord, EK14.

Aktiespararnas bokstipendium: Simon Larsson, EK14.

Eksjö-Tidningen bokstipendium i Ekonomi: Elisabet Blomdahl, EK14.

Eksjö-Tidningens bokstipendium i Svenska: Lisa Johansson, NA14.

Entreprenörsstipendium: Ebba Nelzén, EK14.

Folke Rydes stipendium: Sophia Björnlinger, NA14.

Aschanska fonden: Albin Sergej Eriksson, EK14.

Årets bästa animation vid Eksjö Gymnasium: Oskar Mellblom, ES14.

Språkstipendium: Emilia Rosenquist HU14.

Region Jönköpings läns stipendium: Anna Svensson, VO14.

Svenska kommunalarbetarförbundets stipendium 2017: Cajsa Nordström, VO14.

Eksjö Stads Fruntimmersförenings stipendium: Maja Viktorsson Sabel, VO14.

Annons

IF Metall Höglandets stipendiater 2017: Bästa kamrat: Gustav Johansson, IN14, Andreas Jonsson, IN14, Oliver Paine, IN14.

Bästa studieresultat: Andreas Jonsson, IN14.

Idrottsskölden 2017: Sanna Fasth och Henrik Johannesson, NA14.

Teknikprogrammets TC-stipendier: Teknikprogrammets TC-stipendiat inriktning Design- och produktutveckling 2017: Samuel Söderström Hallberg, TE14.

Teknikprogrammets TC-stipendiat inriktning Information- och mediateknik 2017: Emil Lindqvist, TE14.

El- och energiprogrammets TC-stipendiat för 2017: Albin Andersson, EE14.

Eksjö Djäknars och Barbro Hammarins stipendium: William Isaksson & Ellen Ullman, SA14.

Kamratföreningens resestipendium: Thomas Kästner, NA14.