EksjöBostadsmarknaden i storstäder verkar ännu osäker. Men i Eksjö är marknaden stabil, det menar fastighetsmäklaren Erik Wärme.
– Det är en bra marknad för både köpare och säljare. Framförallt är det säljarens marknad, berättar Wärme.
NässjöMaria Lund, som helt nyligen fick sparken från jobbet som vd för Eksjöbostäder, gör en otroligt snabb comeback. Första januari blir hon ny energichef hos Nässjö Affärsverk AB.
EksjöGeorge Habib och Hanan Chamoun som driver pizzeria Campino väcktes av ett polissamtal från polisen. Det har varit en omtumlande morgon, men pizzerian har varit öppen under måndagen.
– Vi tror inte att det här var riktat mot oss, säger George.
EksjöI år blev det ingen lottning för att utse årets Ryttarlucia i Eksjö. I stället kom alla deltagare snabbt överens om vem som ska få bära kronan i år. Kröning sker på fredag, 13 december.
AnebyEn bilist vägrade att stanna för polisen i Aneby på måndagen. Det slutade med en biljakt som gick in på en cykelväg i ett villaområde.
Polisen tvingades avbryta jakten på grund av faran – men hittade sedan bilen och fyra minderåriga pojkar som misstänks ligga bakom färden.
Skaraborg/Jönköpings länKvällens regn förvandlas till snö, men sedan sjunker temperaturen och då blir det extra viktigt att det lugnt.
– Det blir ishalka på väg och gångbanor som kan komma plötsligt, säger Alexandra Ohlsson, meteorolog på SMHI.