Med en vilodag i ryggen tog Anna-Stina Högemo Karlsson sin andra raka etappseger i O-ringen. Bland 33 deltagare i klassen D70 motion drygade Anebylöparen ut sin ledning till ett försprång på över tio minuter ner till närmast jagande.

Ulrika Ribbholm har fortsatt grepp om klassen D50 motion. Trots att hon kom tvåa i torsdagens etapp har löparen från OK Njudung ett försprång på 7 minuter och 29 sekunder med två etapper kvar att springa.

Lokala topplaceringar efter tredje etappen

D21, 6,610 m, 141 deltagare:

5. Gabriella S Bergander, Eksjö SOK, +16:16.

11. Elin Sv..

Lokala topplaceringar efter tredje etappen

D21, 6,610 m, 141 deltagare:

5. Gabriella S Bergander, Eksjö SOK, +16:16.

11. Elin Svensson, Nässjö OK, +21:48.

H16 Kort, 4,210 m, 51 deltagare:

10. Gustaf Johansson, OK Njudung, +31:18.

15. Linus Noren, do, +39:08.

D40, 5,290 m, 82 deltagare:

13. Linda Nordin, Eksjö SOK, +13:10.

D50 Kort, 3,670 m, 158 deltagare:

5. Anna Nero Nordmark, Nässjö OK, +7:50.

9. Susanna Djurstedt, Eksjö SOK, +10:23.

H50 Kort-2, 4,310 m, 132 deltagare:

5. Stefan Djurstedt, Eksjö SOK, +8:26.

11. Magnus Svensson, Nässjö OK, +13:28.

D55 Kort, 3,510 m, 102 deltagare:

13. Pia Lundberg, OK Bävern, +20:31.

H60 Kort, 4,260 m, 109 deltagare:

3. Lars-Gunnar Nilsson, Eksjö SOK, +10:37.

5. Arne Klintberg, Eksjö SOK, +16:09.

H65 Kort, 3,680 m, 121 deltagare:

12. Bo Gunnar Josefsson, Nässjö OK, +17:01.

H70 Kort, 3,340 m, 122 deltagare:

11. Sven Käck, SOL Tranås, +16:29.

D75 Kort, 2,920 m, 30 deltagare:

8. Kerstin Gunnarsson, Nässjö OK, +53:12.

H75 Kort, 2,930 m, 72 deltagare:

7. Roland Sandahl, Annebergs GIF, +20:18.

H85, 2,500 m, 25 deltagare:

12. Thore Johansson, SOK Aneby, +1:27:19.

D45 Motion, 4,360 m, 108 deltagare:

7. Anne Skoglund, SOL Tranås, +23:09.

H45 Motion, 4,630 m, 81 deltagare:

11. Mikael Karlsson, OK Bävern, +39:11.

19. Fredrik Augustsson, OK Bävern, +46:43,

D50 Motion, 3,650 m, 82 deltagare:

1. Ulrika Ribbholm, OK Njudung, -7:29.

11. Åsa Flink-Svensson, Nässjö OK, +26:57.

15. Annelie Blomgren, SOK Aneby, +29:24.

H50 Motion, 4,510 m, 58 deltagare:

8. Lars Hagelberg, Eksjö SOK, +41:11.

11. Kjell Roswall Karlsson, OK Bävern, +46:17.

D70 Motion, 3,200 m, 33 deltagare:

1. Anna-Stina Högemo Karlsson, SOK Aneby, -10:25.

H70 Motion, 3,640 m, 31 deltagare:

13. Sven-Olof Fransson, SOK Aneby (SWE), +58:19.

Annons

Relaterat: Från SM-silver i ponnydressyr till O-ringens elitklass – på en dag: ”Blev väl lite hektiskt”
Relaterat: Första etappen avklarad - storslam för familjen Ribbholm i O-ringen: ”Det här var väl förmodligen toppen”