Villaägarna är en stor förening med cirka 930 medlemmar i Aneby och Nässjö. Fem lokalföreningar finns i länet. Under senare år har föreningen arrangerat en mässa så gott som varje år för att visa upp sin verksamhet och samarbetspartner.

– Det är en ren servicesak för våra medlemmar, berättar Gerd Jakubek Jonsson.

– Det här gör vi för våra samarbetspartner, och för att få folk att stanna i Nässjö, berättar Pierre Israelsson.

Båda sitter i den lokala styrelsen.

Gerd Jakubek Jonsson berättar om den rådgivning som föreningens medlemmar kan få, och olika rabatter som kan vara användbara för den som exempelvis ska renovera sitt hus. Men föreningen gör mer än så. Resor är en sådan sak. Närmast väntar ett besök på Fagerhults plantskola.

– Det är första gången vi gör den aktiviteten, berättar Pierre Israelsson.

En hemlig resa med ett historiskt mål är andra planer.

Rolf och Britt Svensson har slagit sig ned för en kopp kaffe. De har varit förbi informationen vid Höglandets räddningstjänstförbund, och konstaterat att hemmet är rustat för den händelse att det skulle börja brinna. De ska också gå en tipspromenad och se vad de andra utställarna har att erbjuda.

Rabatterna är en fördel med medlemskapet, säger Rolf.

– Och man får låna deras släpkärra.

Britt är särskilt förtjust i medlemstidningen.

– Det står mycket bra i deras tidning, man blir informerad.

Annons

Mässan hålls denna gång i Kontorsspecials lokaler, och arrangeras även under lördagen.