TV: Pojkarnas advokater nöjda med domen – påpekar brister i utredningen
JönköpingDen 16-åring och den 14-åring som misstänktes för mord på EU-migranten "Gica" i Huskvarna friades från mordmisstankarna. Pojkarnas advokater är nöjda med domen och identifierar luckor i utredningen som försvårande för att åklagarens bevisning.
JönköpingHovrättens dom innebär någon form av upprättelse för de drabbade i ”Gica”-målet, anser kammaråklagaren Linda Schön.
– Vi har fått klarhet i vad som har hänt och har rett ut det här ärendet, säger hon.
Jönköping/HuskvarnaDet var ”Gicas” hälsotillstånd som orsakade hans död, inte misshandeln av honom. Det understryker Martin Cullberg, 15-åringens advokat.
– Han frias från mord och vållande till annans död. Det får man se som en seger, säger han.
Jönköping/HuskvarnaPå fredagen meddelade Göta hovrätt i Jönköping domen i fallet med hemlöse "Gica" som hittades död i Smedbyparken i Huskvarna den 8 augusti förra året.
Jönköping/HuskvarnaBåda pojkarna frias från mord på Gheorghe ”Gica” Hortolomei-Lupu. Däremot fastslår hovrätten, till skillnad från tingsrätten, att pojkarnas våld lett till ”Gicas” död.
När det gäller 17-åringen fastställer hovrätten tingsrättens dom.
De har också funnit det utrett att även 15-åringen gjort sig skyldig till grov misshandel.
HuskvarnaDe båda pojkarna som misstänktes för att ha mördat hemlösa ”Gica” frias.
Enligt rättens ordförande Tord Edlund finns det brister i utredningen som gör det omöjligt att bevisa att pojkarnas misshandel varit dödsorsaken.
Ingen rättsläkare kallades till platsen, sa Tord Edlund på en presskonferens.
Huskvarna/JönköpingDomen i det uppmärksammade ”Gica”-fallet har kommit.
Tonårspojkarna frias från mord.
16-åringen döms i stället till fem månaders sluten ungdomsvård för grov misshandel och ofredande.
JönköpingDen sista rättegångsdagen i "Gica"-fallet är avslutad.
Åklagare Linda Schön har nu, för första gången sedan rättegången inleddes, uttalat sig.
– Rättegången har varit saklig, lugn och respektfull, säger Schön.
HuskvarnaDet är sällan som polisen gör sådana misstag som under inledningen av ”Gica”-utredningen. Det säger rättsexperten och förre överåklagaren Sven-Erik Alhem efter att han tagit del av JP:s granskning.
– Det förvånar mig våldsamt mycket, min erfarenhet är att polisen hellre tar det säkra före det osäkra.
HuskvarnaDe första poliserna som anlände till Smedbyparken den 8 augusti märkte direkt att något inte stod rätt till. Men bara timmar senare hävdes avspärrningarna utan att platsen undersökts ordentligt. Platsen städades upp och brottsmisstankarna avskrevs i princip.
Vi har kartlagt vad som hände de första dygnen efter det misstänkta mordet på hemlösa Gheorghe ”Gica” Hortolomei-Lupu.
Jönköping/HuskvarnaUnder onsdagen inleddes huvudförhandling vid Jönköpings tingsrätt mot den 16-åring och 14-åring som misstänks för mordet på Gheorghe ”Gica” Hortolomei-Lupu. Hela rättegången kommer att hållas bakom stängda dörrar. Båda de misstänkta nekar till såväl mord som åklagarens andrahandsyrkande grovt vållande till annans död och grov misshandel.
ISHOCKEY Matchen slutade 7–2.
Men det är siffror som inte riktigt speglar matchbilden.
– Det är en orsak till att Mjölby leder serien, de har en väldig spets offensivt, konstaterar Boros tränare André Smulter efter förlusten.
ISHOCKEYHA74 släpper inte drömmen om alltvåan.
Efter klara 6–0 mot Trelleborg är laget fyra poäng efter med två matcher kvar att spela.
– Vi kör tills det är kört, säger tränaren Alexander Eriksson.
VetlandaBMW-tjuvar har under hösten och vintern härjat i Småland med omnejd. Natten mot söndagen blev två bilägare i Vetlanda av med bilarnas ratt och krockkuddar.
Tranås kommunJörgen Wallin från Linderås vaknade på söndagsmorgonen utan att ha någon större tillgång till vatten.
– Jag är inte förvånad egentligen, det är minsann inte första gången det händer, säger han.
EksjöDet finns en grupp som inte kan ta del av utvecklingen med allt fler digitaliserade tjänster för samhällsservice: de som upplever extrem elöverkänslighet.
– Framtiden, som det ser ut i dag, är inte bra för dem, säger Egon Reiver, ordförande för Elöverkänsligas förening i Jönköpings län.
Artikel 2 av 19
Åklagaren: ”Någon form av upprättelse för de drabbade”