Under lördagen och söndagen har omkring 2000 förare gett sig ut i skogen för att köra Ränneslättsloppet. Flera lokala förare tog sig upp på pallplats i de olika klasserna. Se topp–tre i samtliga klasser här nedan.

Här finns 100 bilder från lördagens tävlingar.

Här finns över 100 bilder och video från söndagens tävlingar.

Totalen: 1) Niklas Persson (Karlskoga EK), 2) Anton Lundgren (Haninge MK), 3) Adam Andersson (Örbyhus MCK)

Elit: 1) Niklas Persson (Karlskoga EK), 2) Linus Fasth (Linköpings MWS), 3) Robert Friberg (Tibro MK).

Dam: Hedvig Dahlberg (Försvarsmaktens EK), 2) Matilda Ahlström (FMCK Skövde), 3) Emelie Nilsson (MA Lerum)

Senior: 1) Rasmus Sjöberg (Varbergs MK), 2) Mattias Hägg (FMCK Strängnäs), 3) Robin Ember (SMK Eksjö).

Junior: Anton Lundgren (Haninge MK), 2) Adam Andersson Örbyhus MCK), 3) Marcus Göthenberg (Åbågen MCK)

Annons

EL–Motorcykel: 1) Anders Jakobsson (MX Wisby Motorklubb)

Motion 15-29 år: 1) Max Wennerlund (Tranås MS), 2) Stefan Andersson (SMK Vingåker), 3) Oscar Olsson (Örbyhus MCK)

Motion 30–39 år: 1) Nils Hedlund (SMJ Dala Falun), 2) Niklas Persson (Östhammars MK), 3) Adam Boberg (Norrahammars MK).

Motion 40-49 år: 1) Christoffer Gustafsson (Försvarsmaktens EK), 2) Stefan Andersson (SMK Eksjö), 3) Magnus Blom (Bodafors MK).

Motion 50-59 år: 1) Roger Berglund (Försvarsmaktens EK), 2) Christer Jansson (SMK Värnamo), 3) Klas Elofsson (Skene MS).

Motion 60+: 1) Inge Edberg (Huskvarna MK), 2) Stefan Andersson (Tibro MK), 3) Torbjörn Andersson (MSK Skinnskatteberg).

Guldhjällm 65cc: 1) Alve Callemo (Åsätra MK), 2) Hampus Andersson (FMCK Skövde), 3) Olle Persson (Hallsbergs MK).

Guldhjälm 85cc: 1) Mille Söderblom (Hallsbergs MK), 2) Hugo Bergqvist (Hallsbergs MK), 3) Liam Qvist (Hallsbergs MK).

Militär MC258: 1) Patrik Görl (Försvarsmaktens EK), 2) Samuel Bolin (FMCK Falun), 3) Dan Insulander (Försvarsmaktens EK)

Veteran 1975–1985: 1) Anders Eklöf (MK Ran), 2) Tommy Gustafsson (Huskvarna MK), 3) Mattias Almsin (MK Ran).

Veteran EVO: 1) Alexander Fält (Tranås MS), 2) Christian Petersson (Vimmerby MS), Jonas Elmgren (Vissefjärda EK)

Veteran Pré 74: 1) Sven Ivarsson (Sotenäs MK), 2) Johan Skoog (Smedjebackens MCK).

Veteran Super EVO: 1) Lars Larsson (Nyköpings MS), 2) Björn Hjalmar Anderberg (Botkyrka MK), 3) Zakarias Lund (SMK Södermanlandsavdelning)

Ungdom E0 flickor 12-16 år: 1) Elvira Olsson (Falköpings MK), 2) Felizia Hurtig (FMCK Hässleholm), 3) Emma Johansson (FMCK Hässleholm).

Ungdom E0 pojkar 12-16 år: 1) Albin Berglund (Hudiksvalls MCK), 2) Anton Karlsson SMK Vingåker, 3) Theodor Franzén (Botkyrka MK)

Ungdom E1/E2 flickor 13-16 år: 1) Julia Hettström (Linköpings MS), 2) Magda Westholm (Lösa SK), 3) Matilda Westholm (Lösa SK).

Ungdom E1/E2 pojkar 13-16år: 1) Olle Häger (Kilsbergens Motorklubb), 2) André Blohmé (FMCK Hässleholm), 3) Eddie Hansson (SMK Hedemoraavdelning)

Öppet spår: 1) Rikard Strannerdahl (Kortedala MK), 2) Jerker Svantesson (Kullings MS), 3) Joakim Kumlin (Täby MK).