Det har varit en händelserik vecka i Nässjö Basket där klubben bland annat presenterat Abdou Medjedoub och Kevin Coronel.

Nu står det även klart att klubben ger spanjoren Guillem Sabatés chansen att imponera på tränare Jordi Juste. Under augusti kommer Sabatés delta på klubbens träningar under ett tryout–kontrakt.

– Jag är tacksam över att Nässjö och coach Jordi ger mig chansen här i Nässjö. Mitt mål med de här veckorna är att imponera på klubben och ta en plats i truppen, säger Guillem Sabatés till klubbens hemsida.

Jordi Juste är förväntansfull inför att se spanjoren i Nässjö Baskets miljö.

– Guillem har tidigare fokuserat mycket på sina studier men känner sig nu redo att satsa på sin basketkarriär. Vi vill ge honom chansen att testa sig själv i lugn och ro i en professionell miljö. Vi hoppas att han ska göra bra ifrån sig så att vi kan skriva ett avtal med honom säsongen ut.