Nässjökillen Jesper Williamsson skrev under helgen på ett nytt kontrakt med Rögle Bandyklubb. 27-åringen stannar i Ängelholmsklubben under de kommande två säsongerna.

– Han har varit en riktig krigare för oss. Han är tyvärr skadad resten av säsongen men hann visa vad han går för. Han har styrkan att kunna spela i flera olika situationer, säger RBK:s sportchef Chris Abbott till klubbens hemsida.

Williamsson är inne på sin tredje säsong i SHL-klubben. Detta hockey-år har NHC-produkten svarat för 3+3 poäng på 22 matcher.

Nu får han alltså, resten av säsongen, följa klubbens kamp för att slippa återkval från sidan av rinken.

– Jag känner mycket för klubben, alla som jobbar i föreningen och våra fans. Hockeyn berör och det är en klubb som andas positivitet, säger Williamsson till Rögles hemsida och fortsätter:

– Det känns inspirerande att ha klart vad jag ska göra de kommande åren, nu siktar jag på att komma tillbaka stark och bidra nästa säsong. Jag är övertygad att vi gör en bra avslutning på säsongen och fixar det här.